Kontakt

Brno, Česká republika

Dentálne pamlsky ponúkajú majiteľom psov ,,údržbu“ chrupu bez práce, psovi čisté a žiarivé tesáky a výrobcom nemalý zisk. Sú však naozaj tak funkčné, ako sa zdajú? A na akom princípe jednotlivé druhy dentálnych pamlskov fungujú? Pozreli sme sa im na zúbok!

Čistota pol života

Starostlivosť o psí chrup je neustále braná ako výsada čarodejníkov s časom, avšak opak je pravdou. O zuby je nutné sa psom pravidelne starať a je vhodné psa od šteniatka na dentálnu hygienu a starostlivosť s citom navykať.

Ako je už ale človek zvyknutý, rád si veci uľahčuje a hľadá cesty ako čas ušetriť, no zároveň svojho psa o dentálnu hygienu neošidiť. Veď predsa, nebude práve jeho pes mať špinavé zuby a mŕtvolný dych! Čo teda s tým?

Zázraky za pár eur

Dentálne pamlsky sa javia ako výborné riešenie. Prezentujú sa ako chutné dobroty, ktoré vďaka špecifickému tvaru pomôžu psom zubný plak sňať a zároveň si váš milovaný štvornohý tvor ani nevšimne, že práve prebieha nejaká hygiena. Príjemné s užitočným ruku v ruke a peňaženka pánička zostala takmer bez ujmy. Aký to zázrak!

Rozdelenie dentálnych pamlskov

Pre lepšiu prehľadnosť som rozdelila dentálne pamlsky do kategórií podľa najčastejšie používaného rozdelenia na e-shopoch, weboch výrobcov a stránkach distribútorov:

  1. Pamlsky z byvolej kože
  2. Dentálne tyčinky
  3. Funkčné pochúťky
  4. Sušené tvrdé vnútornosti
client banner image

1. Pamlsky z byvolej kože

Tento druh pamlskov je pravdepodobne najznámejším a zároveň najkontroverznejším zo všetkých. Jedná sa o tvrdý typ bez špecifického pachu, väčšinou v tvare kostí, tyčiniek, topánok či iných ľúbivých tvarov. Vyskytujú sa buď prírodne sfarbené (s nažltlým nádychom), alebo rôzne farbené, či bielené.

Podľa výrobcu sú označované tieto pamlsky ako dentálne, pričom ich mechanizmus účinku je založený na mechanickom čistení zubov pomocou obhrýzania.

Vďaka žuvaniu si psy posilňujú žuvacie svalstvo a zároveň mechanicky čistia plak a prípadne odstraňujú zubný kameň.

Naozaj je možné, aby pes žutím posiloval svalstvo, učil sa využívať najmä stoličky a zároveň, vďaka mechanickému otieraniu a rôznym tvarom týchto kostí je pes prirodzene schopný si plak odstrániť.

Problémom je však výroba a zloženie týchto pamlskov. Istotne ste sa stretli s videom, ktoré obletelo internet, od svetovo známeho psieho blogera a priekopníka v oblasti psej výživy s menom Rodney Habib. Pokiaľ nie, vrelo odporúčam.

Zložením to však nekončí. Pamlsky z byvolej kože sú často dovážané z krajín tretích zemí, kde nie je tak striktná kontrola používania povolených chemických látok, ako v EÚ. Je možné ich vo veľkých množstvách nakupovať na známych portáloch, ktoré isto iste dôverne poznáte, napríklad z nákupov lacného oblečenia, či potrieb pre domácnosť. Následne sa u nás len prebalia do slušivého obalu, prípadne predávajú úplne bez akejkoľvek ochrany pred kontamináciou, ako kusovky v menších zverimexoch.

Zloženie je často nedohľadateľné, pretože v drvivej väčšine prípadov výrobca / prípadne dovozca, uvádza iba ,,100 % hovädzia koža„. Čo je síce pravda, ale sneť chemikálií, ktoré sa k spracovaniu kože využívajú, sa už nedozvieme.

2. Dentálne tyčinky

Medzi dentálne tyčinky som zaradila všetky typy pamlskov, ktoré sú vyrábané za účelom dentálnej hygieny psov vďaka funkčnému tvaru, s obsahom minimálne 2 komponentov v zložení.

Množstvo firiem sa snaží vymyslieť to najlepšie, čo psovi zaručene pomôže, aby mal zuby vždy vo výbornej kondícií. Pamlsky v tejto skupine sa líšia tvarom, hýria farbami, voňajú po pečených kuratách, šunke, zelenine….

Zaručene funkčný tvar – podľa výrobcov napomáha kostičku správne uchopiť a u niektorých dokonca špeciálne drážky dokonca presne zapadajú do priestoru medzi zubami, čím zabezpečia hygienu i v menej dostupných miestach.

Nakoľko je na trhu nespočetné množstvo druhov, vybrala som 4 z nich, zoradila ich podľa dostupnosti v Českej republike a porovnala medzi sebou zloženie:

1. Pedigree DentaStix, 2. Purina DentaLife, 3. Whimzees, 4. Woolf Fish Bone

Čo sa týka zloženia, ani jedny z obľúbených dentáliek neohúrili. Okrem vzorky Woolfies Fishbone, žiadne z pamlskov neobsahovali ani len stopu po zložke, ktorá by mala akokoľvek funkčne napomáhať k dentálnej hygiene.

Navyše je často zloženie nejasné, nedozvieme sa čo sa skrýva pod záhadnými pojmami ako: vedľajšie produkty rastlinnej výroby, či napríklad vedľajšie produkty živočíšnej výroby. Je teda vhodné si premyslieť, či dentálne tyčinky poskytnúť na žuvanie napríklad alergickým psom, pretože riziko obsahu určitého druhu mäsa alebo obilniny je vysoké.

Pozitívne je, že žiadna z hodnotených vzoriek neobsahovala chemické látky, ktoré by psovi preukázateľne poškodzovali zdravie, ako je tomu napríklad pri kostiach z byvolej kože. Ako ďalšie pozitívum môžeme vidieť špecifický tvar a strednú tvrdosť, čo naozaj môže napomáhať pri odstraňovaní zubného plaku a zároveň nepoškodiť ďasná.

3. Funkčné pochúťky

Do ďalšej kategórie som zaradila tzv. funkčné pochúťky, ktorých hlavnou prednosťou je obsah určitej zložky, ktorá má svojim zložením napomáhať napríklad k zmene enzymatického zloženia slín a tým zmierňovať usadzovanie zubného plaku.

Pamlsky v tejto kategórií sú zväčša malej veľkosti, dajú sa využívať ako odmeny, či ako doplnok do krmiva a majú doporučenú dennú dávku na psa, podľa hmotnosti. Ich funkciou nie je teda mechanické, ale enzymatické čistenie.

Napriek odlišnému zloženiu na trhu dostupných pamlskov tohoto typu, takmer všetky spája jedna špecifická zložka – hnedá morská riasa kelpa. Práve enzýmy obsiahnuté v kelpe majú schopnosť zapracovať v psej tlame a zabrániť usadzovaniu zubného plaku a dokonca rozpúšťať miernu vrstvu zubného kameňa.

Príkladom funkčného pamlsku je český výrobok od firmy Contipro s názvom Kelparen.

4. Sušené tvrdé vnútornosti

Poslednou skupinou v našom veľkom teste sú všetkým psíčkarom dobre známe sušené vnútornosti a.k.a. sušené smrady. Jedná sa o často teplým vzduchom sušené časti tiel hospodárskych zvierat. Na trhu nájdeme pestrú ponuku vnúorností, šliach, chrupaviek či kostí, ktoré sa dajú vďaka svojej tvrdosti, lákavej vôni a tým pádom vysokej chutnosti, psom podávať a vybrať každému na mieru sušený kúsok.

Menšie psy potešia sušené hrtany, bravčové črievka či rybie kože, zatiaľ čo extrémnych hryzúňov zabavia šľachy, väzovice, bravčové uši alebo dokonca býčie penisy.

Možno to znie krajne nechutne, ale nie je lepšej srandy, než obžužlaná hovädzia šľacha na novom koberci.

Výhodou je, že sa jedná o veľmi kvalitné pamlsky s vysokým obsahom proteinu a často i tuku. Sú tvrdšie, čím zabezpečujú zaručenú zábavu, napomáhajú k mechanickému čisteniu zubov a posilňujú žuvacie svalstvo.

Nevýhodou je zaručene to, že pokiaľ chcete u psa zamedziť zápachu z tlamy, bude to mať skôr kontraproduktívny efekt a nie je to nič pre slabé povahy.

Nezabudnite, že platí špeciálny Murphyho psí zákon: akonáhle psovi dáte jeden z týchto sušených smradov, pravdepodobne si to bude špacírovať priamo na váš nový koberec/sedačku či posteľ.

Moje osobné doporučenie je, so smradmi priestor na hryzenie zásadne vymedziť. Čím sa skvele môže učiť i návyk na klietku či prepravku.

Záverom k žuvadlám

Posilňovať žuvacie svalstvo teda môže pes rôznymi spôsobmi, no netreba zabúdať na to, že najlepšie a najefektívnejšie vyčistí zuby vašim miláčikom iba veterinárny lekár. Preto v prípade akýchkoľvek problémov, či zubného kameňa sa na žiadne dentálne kosti nespoliehajte a namierte rovno k veterinárovi.

Share:

administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..