Kontakt

Brno, Česká republika

Pálava – slnkom zaliate, kam oko dovidí sa rozmáhajúce vinice. Miesto odpočinku, dobrého vína a krásnych výhľadov.

So psami sme sa však v ten letný júnový deň vybrali za niečim iným. Vybrali sme sa za poznaním do chránenej krajinnej oblasti Pálava pokochať sa výhľadom zo známej zrúcaniny s názvom Dívčí Hrad, alebo tiež Děvičky či Maidenburg.

Tri skamenelé dievky a pes

Dívčí Hrad tvorí majestátu chráneného krajinného územia a jeho história sa datuje až do roku 1222. Údajne pomenovaný podľa troch skalných útesov, ktoré stoja pod hradom. Povesti hovoria, že ide o tri skamenelé dievčatá, ktoré počas kľudných nocí nariekajú nad svojím osudom.

Ďalšia povesť hovorí, že sa pod hradom nachádza poklad, ktorý stráži veľký čierny pes. Pokiaľ vás pes uhryzne, miesto na tele zčernie a ochrnie. No, povesti sú povesti, avšak jedno je isté – Pálavská príroda víta tých našich chlpatých miláčikov s otvorenou náručou. Rovnako i hrad je voľne, bez vstupného, prístupný dvojnožcom aj chlpáčom.

Len by teda bolo lepšie, keby neodhryzli návštevníkom ruku ako to v povesti urobil strážca pokladu miestnej žene, ktorá pod hradom kosila trávu a objavila zlato.

Kadiaľ k hradu

K hradu je možné sa dostať z niekoľkých prístupových bodov. My sme začali z obce Dolní Věstonice a pokračovali ďalej po červenej. Prvotných pár metrov viedlo nádhernými vinicami, kde sa psy mohli vybehať, samozrejme s prihliadnutím na cyklistov.

Druhá časť cesty viedla lesom s miernym stúpaním. Nič pre kočíky, čiže s drobcami jedine v nosítku či šatke. A taktiež tu bol zákaz bicyklov.

Kopec lemovaný informačnými tabuľami o miestnej faune a flóre vás dovedie priamo k podhradiu zrúcaniny, odkiaľ sa po kamenných schodoch dostanete k dychvyrážajúcemu výhľadu na miestnu vodnú nádrž Nové Mlýny.

Trasa je dlhá niečo okolo 2,5 km.

Ďalej k Soutězce

Komu by sa málilo, Pálava ponúka možnosť ponoriť sa do jej lesov hlbšie. Pokračovať sa dá ďalej k Soutězce, prípadně k Děvínu.

Cesta pokračuje úzkym chodníkom lemovaným skalnatým svahom, kde sa človek môže stretnúť nielen s rôznymi zaujímavými živočíchmi, ale i rastlinami. Poteší nás taktiež výhľad na Nové Mlýny.

Celý výlet je vhodný i pre psích seniorov a šteniatka, samozrejme s ohľadom na vek a zdravotný stav.

Share:

administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..