Kontakt

Brno, Česká republika

Jednoduchý recept na svieže, domáce kefírové pamlsky s obsahom ovocia, ktoré svojmu chlpáčovi pripravíte do niekoľkých minút. Vďaka svojej konzistencií sa výborne hodia nielen ako doplnok stravy, ale i ako chutná zábava na dlhé letné dni. 

Zabudnutá superpotravina

Kefírové pamlsky možno znejú ako zvláštny typ odmeny, no nenechajte sa oklamať! Kefír je zdravá dobrota a to nielen pre nás, ale i pre našich chlpatých kamarátov. Ide o zrejúci mliečny výrobok, ktorý v svojej podstate na organizmus veľmi blahodárne vplýva vďaka vysokému podielu vitamínov a minerálov. Je lepšie stráviteľný ako samotné čerstvé mlieko, kvôli pôsobeniu ,,prospešných” baktérií počas zrenia.

U psov používam zásadne kozí kefír. Pes kozie produkty prijíma lepšie a sú pre neho lepšie stráviteľné a v rozumnom množstve prospešné pre zažívanie. Okrem toho je kozie mlieko napríklad bohatšie na vápnik a draslík, než to kravské. A má, naopak nižší obsah tuku.

Čím to je?

Psy totiž nedokážu v takej miere tráviť mliečny cukor = laktózu. Tá sa nachádza práve v mlieku a mnohonásobne väčšie množstvo je práve v tom kravskom. Práve nižší obsah laktózy umožňuje pre psy lepšiu stráviteľnosť.

Osvieženie nielen v horúčavách

Kefírové domáce pamlsky vyrábam celkom pravidelne a to z jednoduchého dôvodu: nemusím mať v chladničke neustále čerstvú zásobu ovocia a kefíru. Ďalšou výhodou je, že do takýchto pamlskov sa dá primiešať v podstate akýkoľvek doplnok stravy k barfu, ktorý pes normálne z kŕmnej dávky vyhadzuje. Verte mi, zaručene ho v kefíre nevyčmuchá. 🙂

Možné je pridať i doplnky obsahujúce vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E,K), pokiaľ je potreba.

Pre spestrenie rada používam do tejto dobroty ovocie. Použiť je možné v podstate čokoľvek, čo má pes rád (s výnimkou nevhodných druhov, samozrejme). Je fajn vybrať ovocie bohaté na antioxidanty a vyhnúť sa mixovaniu jadier. Výborné sú napríklad maliny, čučoriedky, černice, brusnice, či iné bobuľoviny. 

Odporúčané množstvo ovocia na deň v kŕmnej dávke je cca 2 %, avšak netreba sa tohoto striktne držať. Proste podľa chuti a sezónnosti. 2 % je proste a jednoducho 1 čajová lyžička, až 1 polievková lyžica denne (podľa veľkosti psa) – len tak na okraj. 😉

client banner image

Ako na to?

Čo budeme potrebovať:

Postup:

  1. Časť ovocia rozmixujeme akýmkoľvek mixérom. Ja som použila tyčový mixér.

2. Do foriem nalejeme primerané množstvo rozmixovaného ovocia. Pokiaľ chcete, môžete formičku vysypať zmesou semien, bylín alebo doplnkov stravy.

Tip: je lepšie semienka niekoľko hodín dopredu namočiť. V takomto stave sú pre psa a v podstate i pre nás ľahšie stráviteľnejšie.

3. Do zvolených formičiek už iba dolejeme kozí kefír a necháme zamraziť.

Pamlsky podľa potreby pridávame do kŕmnej dávky alebo podávame ako pamlsok v parné, letné dni. Pozor na predávkovanie – prehnané schladzovanie psa takýmto spôsobom mu môže poškodiť žalúdok! Podávajte primerane, podľa váhy psíka.

Ja dávam psovi do 10 kg maximálne 1 kocku denne. 🙂

Share:

administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..