Každé plemeno, ba i skupina plemien má svoju špecifickú minulosť. Psy sa zďaleka nešľachtili len z roztopaše a pre zábavu. Väčšina dnes existujúcich plemien má minulosť, ktorá ho nejakým spôsobom spája s prácou. Prácou pre, alebo s človekom.
Niektoré plemená majú ďalekosiahlu minulosť, o ktorej len márne hľadáme záznamy, no o niektorých sa v útrobách antikvariátov nájdu záznamy celkom presné.
Od sedliackeho potkaniara k aristokratovi
Stajňové pinče – tak sa dobovo nazývala skupina dnešných plemien pinče a bradáče, ktoré boli výsadou sedliakov. Psy tvrdé, rýchle a pozorné. Psy s kvalitnými schopnosťami strážiť majetok i zvieratá. S citlivým čuchom, vždy nastraženým uchom a pevnými čeľusťami.
V dobe, keď potkany a krysy ničili ťažko vydretý majetok sedliakov, šírili choroby a znehodnocovali šatstvo rodiny, sa za tohto ideálneho pomocníka platilo ,,zlatom” – pokiaľ teda, mal žiadané vlastnosti. Na vzhľad sa príliš ohľad nebral – prečo by aj mal. Pes má byť hlavne funkčný, s pevnou kostrou. Čo tam po fasáde.

Stajňové pinče sa vyskytovali v rôznych veľkostiach, farebných a typových prevedeniach.
Prvý, kto zaznamenal na plátno týchto opomínaných pracantov bol maliar Lucas Cranach (1472 – 1553). Na jeho výtvarnom diele sa vynímal drsnosrstý a dlhosrstý pinč.
Kedy sa však začali v nemeckých rodinách objavovať, nemožno s určitosťou povedať.
V tých dobách sa pozornosť venovala len aristokratickým plemenám psov, kto už by len plátnom plytval na sedlač.
V 16. storočí si sedliaci všímali, že stajňové pinče sú príjemnými spoločníkmi na ich cestách na polia a trhy.
Nenapadajú kone, neženú zver a neodbiehajú ďaleko od voza. Prípadné podozrivé zvuky nekompromisne ohlásia štekotom a akékoľvek narušenie majetku tvrdo trestajú. Ideálny sprievodný pes. Stajňový pinč sa stal skutočným aristokratom a cennosťou – aspoň teda pre sedliakov.
Súťaž v dávení potkanov
Plemenitba v tých dobách neprebiehala u plemien, ktorých nesprevádzal lesk kráľovského dvora, nijak sofistikovane. Stajňové pinče mali jasnú povinnosť – očistiť hospodárstvo od škodnej.
Tí správni plemenníci sa neskôr hľadali práve na špeciálnych súťažiach, ktoré boli za účelom zábavy a testovania povahových vlastností vytvorené.
Súťaže – improvizované bonitácie sa tešili veľkej obľube ako v Nemecku, v Anglicku, či Belgicku. Samotná súťaž mala ukázať na pravú povahu a razanciu jedinca a vylúčiť slabé a neperspektívne psy.
Ako už názov navádza, hlavnú úlohu v takejto súťaži zastával pes – krysiar (nezávisle na plemene). Samotná plocha určená na zápasy bola 5 – 9 m2 veľká a ohraničená drôteným pletivom do výšky približne 1 m. V oplotení museli byť malé dvierka, ktorými sa do bojiska vháňali krysy.
Úlohou krysiara bolo zabiť toľko krýs, aká je jeho fyzická živá váha. Pred samotným súbojom sa krysiar odvážil a pridelili sa mu krysy. Krysy sa vpustili do arény a následne vložil pes.
Rozhodca mal za úlohu merať čas, za aký sa psovi podarí všetky krysy zabiť a sledovať reakcie psa.
Spravidla sa pes hneď po vpustení do arény zúrivo vrhol na krysy, ktoré sa zhlukovali v rohu, alebo sa snažili vyskočiť. Pokiaľ však pes nebol dostatočne tvrdý, krysy sa nezdráhali psa napadať a privodiť mu škaredé zranenia.
Úplne vylúčený bol pes, ktorý sa krýs bál, alebo sa snažil z arény vyskočiť. Rozhodca taktiež sledoval priebeh zápasu a v prípade, že pes prejavil strach, či zlyhal, musel byť urýchlene z arény vytiahnutý inak by ho súboj stál život.
Výsledky z jednotlivých zápasov sa zaznamenávali a najrýchlejšími jedincami sa hojne krylo pre zachovanie dobrej pracovnej línie.
Začiatky novodobej plemenitby
Okrem toho, že sa šport stal zábavou chudobných sedliakov, tak sa na jednotlivé jedince uzatvárali stávky.
Popredné osobnosti chovu zas zápasy využívali na skvalitňovanie genetickej základne jednotlivých druhov pinčov a práve vďaka tejto aktivite, sa postupne začínal chov diferencovať na hladkosrsté pinče a drsnosrsté bradáče – aké poznáme dnes.
Zdroje:
- Findejs, Ján a Štěpánský, Karel [1973]. Psy společenských plemen. Státní zemědělské nakladatelství Praha. 07-049-73.
- Pinscher & Schnauzer Klub [online] https://www.psk-schnauzer-pinscher.de/