Kontakt

Brno, Česká republika

Vtáčnik (1 346 m.n.m.) je najvyššia hora pohoria s rovnakým názvom, ktoré sa tiahne hranicou Trenčianskeho a Banskobystrického kraja neďaleko mesta Partizánske a Prievidza.

My sme sa naň vybrali z obce opradenej smutnou históriou s desivým koncom. Ostrý Grúň je malá obec v Kľakovskej doline, ktorej história uštedrila hlboké rany približne v rovnakom čase, akom sme sa vybrali na tento výlet, akurát o mnoho rokov skor.

Začiatkom roka 1945 dedinu na základe informácie, že občania zásobujú potravinami Partizánske jednotky, obkľúčili a napadli nacisti, pozabíjali takmer všetkých obyvateľov obce a domy vypálili.

Masaker v Kľakovskej doline z úcty k tomuto pohoriu stojí preto určite za zmienku.

Trasa viedla po zelenej z obce Kľak alebo z obce Veľká Lehota, ktorá sa nachádza iba pár metrov za Ostrým Grúňom. Zelená trasa vedie celú cestu, až na vrchol, ktorý dosiahnete po niekoľkých zmenách terénu.

Po stopách Partizánov

Zaujímavosťou na trase je zaiste les Škurátka, kde je na počesť padlým vojakom SNP vysadená zo stromov 5-cípa hviezda. Cesta pokračuje ďalej dobre prístupným terénom, priechodným aj na aute či motorke, ku Partizánskej chate.

Od Partizánskej chaty nasleduje už pomerne prudké stúpanie hustým lesom, čiže v zimnom období, ktoré sme pre svoj výlet zvolili, je určite na mieste dbať na pevnú obuv a zvážiť mačky. Pre psy v zimnom období stojí za zváženie funkčná bunda a vzhľadom k nie príliš vyšľapanej poslednej tretine cesty je na mieste počítať u malých plemien s tým, že bude možno nutné ich niesť.

Náš tím tvorila celá svorka psov v počte 2 pinče, pričom oba zvládli celú trasu po svojich, nie je preto nutné sa báť. 🙂

Cieľovú rovinku lemovali snehom pokryté spoločenstvá bučín a staré pralesovité porasty, vďaka ktorým patrí územie právom medzi Národnú prírodnú rezerváciu.

Kríž čo chráni turistov

Na vrchole vás privíta príjemný altánok, kde je možné posedieť a nabrať sily.

Dominantou je nerezový kríž ktorý, ako uvádzajú zdroje, má chrániť turistov na ich potulkách a žehnať lesu za úkryt, ktorý v minulosti obyvateľom poskytol. Taktiež má symbolizovať pamiatku padlým civilistom v čase druhej svetovej vojny.

Na skok ku Kláštorskej skale

Po miernom zostupe z najvyššieho vrchu pohoria Vtáčnik, sme zamierili aj napriek horším poveternostným podmienkam ešte po červenej ku Kláštorskej skale.

Táto majestátna skala sa s výškou 1 278 m.n.m. nachádza iba m od vrcholu Vtáčnik.

Celá trasa, aj so zachádzkou ku Kláštorskej skale, bola dlhá približne 15 km (aj so spiatočnou cestou).

Trasu hodnotím ako menej náročnú, zvládnu ju aj staršie psy a malé plemená, no nie je možné ju absolvovať s psím kočíkom, či hendikepovaným psom.

Na zimných túrach dbajte o bezpečnosť seba i svojich štvornohých miláčikov, noste pevnú obuv, dostatok čaju a v batohu pre každý prípad psiu lekárničku a topánky. Psa obliekajte podľa individuálnej potreby!

Share:

administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..