Kelpa, tiež známa ako hnedá morská riasa, je dnes už známym doplnkom stravy psov. Preslávil ju pozitívny vplyv na psí chrup a schopnosť zlepšiť častokrát nie veľmi vábny dych. Aké má hnedá morská riasa ešte benefity? Mali by sme byť pri jej podávaní niečomu na pozore?

Kto si, kelpa?
I keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že kelpa je iba jeden jediný konkrétny druh rastliny, nie je to tak. Hnedých morských rias patriacich medzi chaluhy je vyše 1500 druhov, rozdelených medzi približne 250 rodov.
Neuveriteľné, však? Kam teda patrí tá naša, psiemu zdraviu prospešná, kelpa?
Odpoveď je: nikam a všade zároveň.

Komerčne predávaná kelpa, ktorú pre psíkov kúpime v každom dobrom chovprodukte je pravdepodobne zmesou niekoľkých druhov hnedých morských rias. Niekedy dokonca s prímesou chaluhy bublinatej, ktorá na prvý pohľad vyzerá úplne inak, ako by si človek typickú riasu predstavil. Najčastejšie sa však stretneme s tzv. Ascophyllum nodosum, ku ktorej sa viažu práve i výskumy súvisiace so psími zdravými zúbkami a preto budeme v tomto článku hovoriť hlavne o nej.
V studenom mori tvoria tieto zaujímavé rastlinky tzv. morské lesy a častokrát sú považované za bio morský odpad. Za deň sú schopné podrásť i pol metra. Predstavte si, koľko teda takýto morský les dokáže zaberať miesta? Pomožem vám: napríklad pozdĺž Nórskeho pobrežia sa rozliehajú na ploche neuveriteľných 5800 km2!
Čo sa skrýva v morskej ,,tráve“?
Kelpa je bohatá na množstvo makro i mikro prvkov, ako výrobci radi uvádzajú na svojich predajných weboch. Je tomu naozaj tak.
Sušený prášok z morskej riasy má viac – menej rovnaké výživové hodnoty, nezávisle od výrobcu. Rozdiel može byť na základe roznych pomerov druhov hnedých rias, nie však závratný.
Protein | 8 % |
Tuk | 3 % |
Popol | 30 % |
Sacharidy | 60 % |
Okrem toho, je kelpa bohatá na vitamíny A, skupinu vitaminov B, C, E a minerály ako napríklad vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík a hlavne jód.
Kelpa je jedným z najbohatších zdrojov jódu, čo je síce veľmi dobrá správa, no naznačuje že by sme mali v určitých prípadoch spozornieť.
Zdvihnutý prst by sme mali vidieť taktiež pri vitamíne A. Betakarotén je v kelpe naozaj vysoko obsiahnutý a preto nám z nej môžu čierne psy začať hrdzavieť (srsť sa sfarbí do červena/hneda). I keď sfarbovanie srsti je čiastočne genetická záležitosť, pokiaľ pred kúpou kelpy bol váš chlpáč uhľovo čierny a teraz znenazdajky dostal typický hnedý nádych, je možno dobré vedieť, kto by mohol byť tým vinníkom. Nie všetko, čo spôsobuje hrdzavenie srsti totiž musí byť zákonite červené.

Taktiež sa jej pripisujú antibakteriálne, protizápalové a prebiotické účinky vďaka pôsobeniu komplexných polysacharidov a antioxidantov.
Čistý chrup a zdravý dych
Najznámejší účinok kelpy je jednoznačne to, že napomáha udržať chrup našich chlpáčov v dobrej kondícií. Pozrime sa teda, čo na to hovorí veda.

Prvá študia bola vykonaná už v 90. rokoch na kontrolnej skupine bíglov, kde sa potvrdil minimálny efekt na zdravie ústnej dutiny u psov. Časom, ako sa analytické možnosti a prístroje vylepšovali, sa štúdia opakovala v roku 2017 a následne 2018, kde sa efekt na zníženie tvorby zubného plaku a následne zubného kameňa naozaj potvrdil.
Mechanizmus účinku ešte presne nie je známy, no základom je enzymatická zmena slín u psov, ktoré dlhodobo užívajú kelpu.
Gawor a kolektív v roku 2018 testovali účinky kelpy na 60 psoch malých plemien, pričom použili na hodnotenie sypký prášok do krmiva. 90 dní bola psom do suchého krmiva pridávaná morská riasa – kelpa. Výsledky ukázali, že sa psom v prvej skupine (bez zubného kameňa) zmiernilo množstvo plaku v tlame, znížil zápach a ustúpil zápal ďasien.
Čo sa však nezmenilo, bol zubný kameň, ktorý trápil psy v druhej skupine. S tým si už poradí najlepšie iba veterinárny lekár.
Anton C. Beynen zas so svojim tímom skúmali, či majú rozdielne hnedé morské riasy, rôzny účinok na psie zuby. Zistilo sa, že majú. A to veľmi významný.
Bohužiaľ my, ako majitelia zvierat, sa takpovediac z obalu nedozvieme, aký druh hnedej morskej riasy sme svojim miláčikom zakúpili. Beynen zistil, že najlepšie funguje práve vyššie uvedená Ascophyllum nodosum.
Čo ešte zázračná rastlina dokáže
Okrem efektu na psí chrup, ktorý je veľmi známy si predstavme ešte niekoľko, neprávom odsunutých pozitív, ktorými táto húževnatá morská rastlinka oplýva.
1. Ochutí krmivo
Kelpa je veľmi dobré ochucovadlo. Zistil to Anton C. Beynen vo svojej ďalšej štúdií, kde skúmal, ako psom krmivo s kelpou chutí. U všetkých 50 psov, ktoré absolvovali túto štúdiu sa zlepšila chuť do jedla pri podávaní kelpy v prášku, ktorá bola zložená z druhu Ascophyllum nodosum v kombinácií s chaluhou bublinatou. Zaujímavé bolo, že riasa psom údajne príliš nevonia, iba dobre chutí – rybinou. Preto sa jej špecifický trpký pach niekedy výrobci snažia vo výrobkoch zakryť napríklad bylinkami.
2. Zlepšuje srsť a lieči kožu
Okrem toho, sa psom taktiež zlepšila srsť a zredukovali kožné problémy ako lupiny, suché šupiny, dokonca sa začali hojiť otlaky a preležaniny, čo súvisí aj s tým, že má antibakteriálne účinky.
3. Podporuje imunitný systém
Vďaka vysokému obsahu elektrolytov (vápnik, horčík, draslík) napomáha zlepšovať imunitu nielen psom, ale taktiež ľuďom. Tento efekt je najviac preskúmaný u hospodárskych zvierat, kde sa kelpa využíva už dlhé roky a odkiaľ sa v podstate dostala do misiek k našim domácim chlpáčom.
4. Účinný spaľovač tuku
Kyselina alginová v kelpe sa stará o výdatné spaľovanie tuku nielen u psov, ale i u mačiek a ľudí. Nič však nie je zadarmo, aj tento zdanlivo pozitívny efekt je len podporou k potrebnému cvičeniu a správnej výžive, ktoré pri redukcií hmotnosti idú ruku v ruke.
Pozor na predávkovanie
Kelpou sa skutočne dá predávkovať. Akokoľvek to po všetkých vyššie uvedených pozitívach môže znieť humorne, existuje rada štúdií, ktorá potvrdzuje negatívny dopad kŕmenia kelpy pre určitú skupinu psov a ľudí. Jedná sa o psy s problémami so štítnou žľazou.

Spôsobuje to vysoký obsah jódu v hnedých morských riasach, ktorý je naviac celkom nepredvídateľný. Závisí napríklad od toho, kde riasa rastie, o aký druh sa jedná, ale taktiež od salinity (slanosti) a teploty vody. Pokiaľ by sa kelpa považovala za veterinárny prípravok, bolo by jej použitie bezpečnejšie, no vďaka nejasnému pôvodu a zloženiu výrobkov na našom trhu, nie je nikdy možné s presnosťou tipnúť obsah jódu. Líšiť sa možu i šarže v rámci jednej značky.
Problém, ktorý kelpa sposobuje pri predávkovaní vedie buď k hypotyreóze (zníženiu funkcie) alebo hypertyreóze (zvýšeniu funkcie). Štítna žľaza má síce svoje vlastné páky, ako sa s prebytkom jódu dokáže vyrovnať, no veľká dávka dokáže proces veľmi rýchlo zablokovať. Proste sa zasekne.
U ľudí hovoríme o Wolff-Chaikoff efekte. Telo si to však dokáže do 48 hodín upraviť tak, ako potrebuje. Problém však je, pokiaľ vysoká dávka jódu prichádza dlhodobo, každý deň.
Pes | 15 mcg / kg |
Mačka | 100 mcg / kg |
Človek | 40 – 200 mcg / kg |
Ďaľším potencionálnym problémom v kelpe je arzén. Tento ťažký kov sa v riase nachádza ako tzv. kontaminant z prostredia. Arzénom sa človek či pes neotrávi akútne, no problémom je chronická toxicita, ktorá zahŕňa dlhodobú neuropatiu, kožné problémy, problémy so zažívaním alebo napríklad svalovú slabosť či podkožný edém.
Obsah arzénu výrobci na etikete neuvádzajú, čiže my sa ho nemáme ako dozvedieť.
___________________________________________________
ZDROJE:
- Isidori Marco et al (2019) Palatability of extruded dog diets supplemented with Ascophyllum nodosum L. (Fucaceae, Phaeophyceae). Journal of Applied Phycology: 31:3275–3281
- Dijken Jan W. V. van et al (2014) A randomized controlled clinical study of the effect of daily intake of Ascophyllum nodosum alga on calculus, plaque, and gingivitis. Clin Oral Invest: 19:1507–1518
- Beynen Anton C. (2019) Seaweed (gum) in petfood. Creature Companion: 44-45
- Gawor J. et al (2018) Effects of Edible Treats Containing Ascophyllum nodosum on the Oral Health of Dogs: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Single-Center Study. Front Vet Sci: doi: 10.3389/fvets.2018.00168
- Muroňová Nikola (2007) The production effects of brown seaweeds in dairy cows. Jihočeská univerzita České Budějovice. [diplomová práca]
- Machů Ludmila (2008) Zdravotní aspekty řas, využitelných pro lidskou výživu. Univerzita Tomáše Bati, Ostrava [bakalárska práca]
- Robinson Nanda et al (2011) How Safe Is Kelp For Thyroid Patients? A look into the benefits or risks that kelp can have on the thyroid glands of canines. Colorado State University review: dostupné z: KLIK
- Obrázky: Lucia Kotianová, JumpStory