Kontakt

Brno, Česká republika

To, že Morava skrýva mnohé zaujímavé miesta a krásne lokality je známe múdro. No vedeli ste, že je domovom i najmenšieho národného parku v Českej republike?

Národní park Podyjí sa rozlieha na pomedzí dvoch krajín, pričom v Rakúsku nesie názov Thayatal, podľa rovnomenného označenia rieky, ktorá je jeho dominantou. Rieka Dyje na českej strane preteká hlbokým meandrovitým údolím medzi Vranovom nad Dyjí a Znojmem.

Vybrali sme sa teda spoznávať krásy tohoto miesta po žltej trase Hnanice – Sealsfieldův kámen.

Po stopách miestneho spisovateľa

Sealsfieldův kámen tvorí skalnú stenu, ktorá je jednou z najkrajších vyhliadok na Morave. Z jej vrchu uvidíte ako na dlani údolie rieky Dyje a priľahlé lesy.

Miesto zaiste učaruje aj milovníkom histórie, nakoľko nielenže nesie názov po obľúbenom miestnom spisovateľovi s pseudonymom Charles Sealsfield, ale práve kamenná stena bola údajne jeho inšpiráciou pri písaní svojich diel. Dnes na mieste stojí kameň na jeho pamiatku.

Cestou po žltej uvidíte ešte niekoľko miestnych zaujímavostí. Prvou je visutá lávka nad riekou Dyje, cez ktorú zo zaujímavosti je možné prejsť a pokochať sa výhľadom. Následne sa však musíte vrátiť na trasu. My sme lávku využili na rýchly tréning netradičného povrchu, nakoľko nie je úplne stabilná a pod váhou psov sa kolíše.

Po návrate na trasu sa dostanete na miesta starodávnych mlynárov. Oblasť je pretkaná opustenými mlynmi. Jeden z najznámejších – Mlýn Papírna vám poskytne i príjemné posedenie na novo vybudovanom odpočinkovom mieste, presne uprostred starých kamenných stien, ktoré už iba zľahka pripomínajú zašlú slávu miestneho mlynárstva.

Stretnutie dvoch živlov

Celú cestu vám príroda predhadzuje stretnutie dvoch silných živlov: vody a zeme. Naľavo úzkeho chodníčka, kam majú dopravné prostriedky vrátane bicyklov vstup zakázaný, vás ohromia silné, no rozvážne vody rieky Dyje. Stačí svoj zrak obrátiť na druhú stranu a majestátne skalné útvary vám ukážu, aký je človek oproti prírode malý pán.

Na trase sa strieda ľahký a stredne ťažký, skalnatý terén a preto je potrebné brať ohľad na šteniatka, handicapované psíky a taktiež čo sa ratolestí týka, rozhodne nie je možné prejsť s kočíkom.

Upozorňujem taktiež majiteľov psích vodomilov, že rieka síce zvádza k rýchlemu ochladeniu, no prúd je celkom silný a preto je možné, že u psa, ktorý nepozná tečúce vody, bude nutné dohliadať na bezpečnosť.

Posledná tretina cesty je síce od rieky vzdialená, no takmer 3 km vedie strmým kopcom nahor, po kamenistej ceste.

Námaha sa však vyplatí a navrchu uvidíme krásny trávnatý háj, ktorý nás dovedie až k skalnatej vyhliadke. Trasou je možné pokračovať ďalej k Býčí skále a následne je možné prejsť až na Rakúsku stranu do parku Thayatal.

Stručne k trase

Trasa od hotela Hnanice**** viedla skoro 7 km po žltej až k cieľovej lokalite Sealsfieldův kámen. Prvá tretina trasy je prístupná ako pre peších, tak i cyklistov, no vedie po asfaltovej ceste a prašnej lesnej ceste popri povodí Dyje so strmými spádmi, kde nie je vhodné a ani možné psa kúpať.

Druhá tretina, smerom od bývalého mlynu po skalnaté stúpanie vedie krásnou lesnou cestou, kam je už vstup bicyklov zakázaný. Na tomto mieste je niekoľko dobre prístupných bodov, kam pes jednoducho vstúpi do vody, ktorá má iba niekoľko centimetrov. Pozor však na psov, ktorí nepočítajú s prúdom, ktorý je i v nízkej vode dosť silný na to, aby precenili svoje sily.

Posledná tretina je strmé stúpanie po kamenistej ceste. Trasu preto neodporúčam pre staršie a menej fyzicky zdatné či handicapované psíky. Taktiež akékoľvek kočíky, vozíky či odrážadlá budú viac na príťaž, ako osoh.

V určitých miestach je nutné používať ruky k pridržaniu sa a preto sa hodí trekingový či bežecký opasok a pes na amortizéri, alebo na voľno.

Luna si ťahá za sebou stopovačku a i keď na niektorých miestach hrozilo zaseknutie a prípadne psa dole strmým skalnatým kopcom rozhodne nedobehnete, je to určite lepšia alternatíva pre vodomilov, ako nič. 🙂

Mapa trasy Hnanice – Sealsfieldův kámen

Share:

administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..